Windows 8

Sve vezano uz računala, računalne igre, konzole... itd.

Moderators: Zel Uneec, miha

Windows 8

Postby Zel Uneec » 01.09.2011., 07:24

o novim Windowsima već se dugo govori, davno su najavljeni, a već se zna i podosta novosti; izdvojio bih sada dvije, koje su se nedavno saznale; po meni, jedna vrlo korisna, dok druga upitne korisnosti:

Bug wrote:Microsoft u Windowsima 8 smanjuje potrebu za korištenjem alata drugih proizvođača. Nadolazeći OS imat će podršku za izravno mountanje ISO i VHD (Virtual Hard Disk)imagea.

Aktualne verzije Windowsa zahtijevaju dodatne alate kako bi se postigla ova funkcionalnost, no od Osmice ISO i VHD-ovi jednostavno će se moći koristiti iz kontekstnog izbornika preko akcija Mount i Eject. Također, novi OS će imati mogućnost jednostavne izrade backupa s optičkih medija. Prema riječima Stevena Sinofskyja, ove su mogućnosti dodane osluškujući zahtjeva korisnika.

O novim mogućnostima virtualizacije Microsoft će progovoriti u nekom od sljedećih članaka na službenom blogu.

po meni vrlo korisno; naravno, i dalje će tu biti mogućnost instalacije nekog virtualizacijskog programa (Alcohol, Daemon Tools), a pogotovo će se tome pribjegavati ukoliko se uz mogućnost mountiranja ne uvede i mogućnost kreiranja ISO-a; a čak i ako se uvede, Alcohol će i dalje imati neke prednosti (zbog skidanja zaštita i sl.); no opet, za neke osnovne stvari će poslužiti i Windozino rješenje

Bug wrote:Microsoftovi predstavnici objavili su na službenom blogu neke detalje vezane uz novi sustav za upravljanje datotekama koji će se koristiti u Windows 8.

U Microsoftu ističu kako su na osnovu informacija prikupljenih od stotina milijuna anonimnih izvješća o korištenju ustanovili kako iako ima 200 naredbi u Windows Exploreru, 10 najpopularnijih predstavljaju 81,8% korištenja. Također se ističe kako je najpopularniji način unosa komandi kontekstualni ekran koji se dobije desnim klikom miša (54,5%), a na drugom mjestu su tipkovničke kratice s udjelom od 32,2%. No traka s komandama u Exploreru u Windows Visti i Windows 7 sadrži samo dvije od deset najpopularnijih komadi koje se koriste, te je korištena samo u 10,9% slučajeva.

Stoga su odlučili uvesti sučelje temeljeno na vrpcama (ribbon) kakvo je prvi put uvedeno u uredskom paketu Office. Uvođenjem vrpci u Microsoftu se nadaju kako će najpopularnije komade postati dostupnije i vidljivije korisnicima. Novi Explorer također će imati "živi" pregled datoteka. U Microsoftu ističu i kako se dodavanjem vrpca neće izgubiti prostor za prikaz samih datoteka, već će drugačijim rasporedom elemenata na ekranu ustvari uspjeti u istom prostoru prikazati više datoteka.

po meni, vrlo upitne primjene/korisnosti; eventualno za potpuno nove korisnike, kojima će tako puno lakše biti pronaći i koristiti neke stvari, a tako će se bolje snalaziti i s Officeom; iskusniji korisnici mislim da nikad ne koriste izbornike prozora, osim eventualno kada prvi put podignu sustav, za odlazak u opcije Explorera (Organize -> Folder and search options), kako bi si ga podesili po svojim potrebama; to je jedini put kada ja koristim izbornik, sve ostalo najčešće ide preko tipkovničnih kratica ili kontekstualnog izbornika; po meni bi puno bolje rješenje bilo proširivanje kontekstualnog izbornika, što bi bilo puno praktičnije, a izbacivanje izbornika, što bi opet povećalo prostor u prozoru Explorera
Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Uzet ću čašu spasenja i zazvat ću ime Gospodnje.

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby Zel Uneec » 14.09.2011., 06:28

evo još malo informacija o Windowsima 8, tj. ono što se čulo i vidjelo na Microsoftovoj konferenciji "BUILD Windows" (http://www.buildwindows.com):

Bug wrote:Na ovoj adresi i sami ste mogli pratiti web streaming Microsoftove konferencije BUILD Windows: http://www.buildwindows.com/ (prezentacija je počela u 18h po našem vremenu), koja se odvija u Anaheimu u Kaliforniji, od 13. do 16. rujna.

Cijeli je show vrlo vješto vodio Steven Sinofsky, predsjednik Windows Divisiona. Sve skupa trajalo je duže od dva sata i puno toga je prikazano. Prezentirano je korisničko sučelje nove generacije Windowsa, koje prema najavama prati koncept već primijenjen na Windows Phone 7 OS-u... Na slikama uz tekst možete puno toga vidjeti i sami.

Demonstrirana je brzina dizanja novih Windowsa, isticana fluidnost u radu, inzistira se na svim vrstama interakcije (od touch screena do klasike, miša i tipkovnice), orijentacija na web aplikacije...

Posebno se inzistira na tzv. Metro stilu aplikacija, odnosno primjenjivosti na svim vrstama platformi (od mobitela do prijenosnika). Prikazivani su primjeri lakšeg razvoja novih aplikacija, a okupljenu developersku publiku najviše je razveselio poklon koji im je prezentiran - Samsungov tablet pripremljen baš za developere Win 8 aplikacija (11,6", 909 grama, 4 GB + 64 GB SSD, Core i5).

Prikazano je i nekoliko ultratankih novih prijenosnika, još jednom potvrđena podrška za ARM procesore...

Jako puno je novosti u sučelju novih Windowsa, od Task Mangera, preko temeljito obnovljenog i presloženog Control Panela, remote desktopa, Hyper-V, asketskog Internet Explorera...

puno je zanimljivih novosti i zaista me zanima kako će to ispasti; pitam se hoće li biti kao Vista, nedovršena odlična ideja, pa će se morati čekati novi Windowsi, kao što se nakon Viste moralo čekati Sedmicu da se dobije zapravo ono što se htjelo... nadam se da neće tako biti; još je dosta vremena do izlaska (oko godinu dana) i sve se može dotjerati, popraviti, prepraviti...

ukoliko želite vidjeti ranu verziju Osmice, možete ju besplatno downloadati (šta je s tim Microsoftom, nešto se probećarili :rolleyes :D ili su valjda skužili da će ljudi i ovako i onako doći do toga, pa bolje da im onda daju "ono što valja") na http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/home/

napominjem kako je to rana, Windows 8 Developer Preview verzija, kojoj će još biti potrebno puno dotjerivanja i moguće je da imate raznih problema s njom; ako ju ipak, kao i ja, želite isprobati, najbolje je da za to napravite virtualnu mašinu, tako neće biti nikakve štete

nije potrebna nikakva aktivacija, ali nema ni bilo kakve podrške od strane Microsofta, a vjerojatno će imati i neki vremenski rok za korištenje, kao što je bilo s alpha i beta verzijama Sedmice

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby miha » 16.09.2011., 08:11

Ne znam zašto, ali mene uopće ne privlače novi Windowsi. :? Stvarno mi nije jasno zašto ne provedu jedno duže vrijeme i srede svoj kompleksni algoritam umjesto izdavanja novih verzija. Razumijem da je tu konkurencija i skroz se utrkuju međusobno, ali nije istina da moraš na sto strana.
miha
Heroj ulice

Postby Zel Uneec » 20.09.2011., 11:34

pa Windows 7 su jako dobro sređeni, šta ne? logično je da se sada radi na "nadogradnji" toga... a u kapitalističkom društvu gdje je glavna stvar profit, nema šanse da se čeka 10 godina da ti prodaju nešto novo - čim prodaja nečega počne opadati ili stagnirati, oni ju isforsiraju novim proizvodom...

no, Windows 8 je potpuno novi (dobro, ne baš potpuno novi, barem što se tiče ideje, ali što se tiče načina izvedbe ideje) koncept i dobra razlika u odnosu na 7-icu; računalsto u oblaku će uzeti maha jer ga oni forsiraju i jer će na taj način imati puno manje "problema" s piratstvom, od operativnog sustava pa do najsitnijih aplikacija...

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby miha » 24.10.2011., 08:37

Windows 7 dobro radi. :)
miha
Heroj ulice

Re: Windows 8

Postby Zel Uneec » 13.01.2012., 14:21

Bug wrote:Prema saznanjima Pocket-linta, koji se poziva na izvore iz Microsoftovog odjela Windows Business Group, lansiranje Windowsa 8 moglo bi biti u listopadu.

Naime, prema riječima Microsoftovih PR-ovaca, o konkretnom datumu lansiranjima u kompaniji generalno ne govore. Ono o čemu govore su milestoneovi, a sljedeći je lansiranje „pregleda OS-a za korisnike“ koji će se dogoditi krajem veljače. Vezano za izdavanje konačne verzije Windowsa 8, iz Microsofta su potvrdili kako se drže trogodišnjeg vremenskog razmaka između lansiranja, tako da je listopad okvirno vrijeme kada bi se Osmica mogla pojaviti na tržištu.

Nekoliko je proizvođača računala najavilo lansiranje uređaja s Windowsima 8 pred kraj godine. Fokus će biti na tabletima, te ultrabookovima (uključujući i konvertibilne) s ekranima osjetljivim na dodir.

a čovječe, Windows 8 dolazi već ove godine... zar je stvarno toliko puno prošlo od izlaska 7-ice? i eto, izaći će i Osmica, a još je veliki broj ljudi na XP-u; iako, 7-ica je uspjela prikupiti dobar broj ljudi i puno ih je prešlo s XP-a na 7-icu; vjerujem da je tom pridonijelo i što je dobar dio ljudi morao zamijeniti računala

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby Magister » 13.01.2012., 23:19

Meni je 7 odlicna, cini mi se malo bolja od XPa, ali to je dosta subjektivno, jer ne koristim racunalo za nesto pretjerano, najvise za internet, ali od kad sam stavio 7, mislim oko 2 godine, nisam imao potreba za nekim preinstaliravanjem, radi dobro i stabilno.
Imamo dovoljno vremena da mrzimo, ali nemamo dovoljno da volimo jedni druge...
Magister
Dark templar

Postby Zel Uneec » 14.01.2012., 22:24

u svakom slučaju puno stabilnije nego XP; sigurnost je puno bolja i puno je manje bilo problema s virusima, malwareom i drugim smećem na Sedmici; ali ne treba tome čuditi - XP je imao tu "sreću" da bude "test" za "Internet revoluciju", tj. pojavu širokopojasnog Interneta, ogrmno povećanje broja korisnika Interneta i sve prvotne "bolesti"; Sedmica dolazi nakon puno godina svega toga, spremna za svoje vrijeme; vjerujem kako će Osmica biti još jedan korak naprijed, osim ako ne pretjeraju s tim metro sučeljem, ako ga ne budu previše forsali prije nego se bude spremno za njega ili ga gurali tamo gdje ne treba...

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby Zel Uneec » 20.02.2012., 08:04

s Windowsima 8 dolazi novi Windows logo, koji bi trebao biti "moderni povratak na korijene":

Bug wrote:Sam Moreau je na Windows Team Blogu u petak i službeno objavio da Microsoft još jednom mijenja imidž, odnosno ikonu najvažnijeg proizvoda. Windows 8 logo će tako još jednom podsjećati na prozore, umjesto na zastavu s kockicama. Novi logo koji je stilizirani prozor, oštrih i jednostavnih linija, koji odgovara novoj Metro filozofiji Microsoftovih proizvoda.

Novi Windows logo dizajnirala je Pentagram agencija za dizajn, odnosno Paula Scher, kojoj nije bilo jasno zašto je Windows logo zastava. Sam objašnjava kako je novi logo logičan rezultat razvoja logoa kroz godine, ali i samog Windows operativnog sustava i tehnologije. Iako razvoj logoa ukazuje na bogatstvo razvoja tehnologije, boja i efekata, Windows se vraća korijenima i od zastave još jednom postaje prozor.

Windows 8 logo sada je Metro prozor. Moderan i klasičan istovremeno, jasnih, čvrstih linija, a opet ravnih bez pretjerane imitacije materijala ili efekata. Iako jednostavan, kako Sam Moreau kaže, Windows 8 logo je i dinamične perspektive. I dok je Moreau oduševljen, mnogi u novoj ikoni vide dosadan jednobojni logo.

evo i link na blog Sama Moreaua gdje možete pročitati i vidjeti evoluciju Windows logoa; za one koje samo zanima novi logo, evo ga:

Image

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby Zel Uneec » 24.02.2012., 08:45

sljedećeg tjedna Microsft će izbaciti Windows 8 Consumer Preview (nešto poput bete):

Bug wrote:Kako doznajemo, Microsoft je konačno pripremio i posljednji build Windowsa 8 koji će postati Windows 8 Consumer Preview. Consumer Preview verzija će tako nositi oznaku builda 8250 i već danas će biti zaključana, a u srijedu, tijekom Mobile World Congressa u Barceloni, na posebnom događaju i predstavljena široj publici.

Microsoft će Windowse 8 Consumer Preview učiniti dostupnima početkom događaja, oko 9 sati ujutro. Build 8250 donosi nekoliko igara i aplikacija te već najavljene promjene, poput izostanka Start tipke u taskbaru i premještanja logoa u Charms bar.

Osim Metro sučelja prilagođenog uređajima s ekranima osjetljivima na dodir, Windowsi 8 će imati i klasičan desktop mod rada, a Start funkcionalnost, iako ikone nema, nigdje ne odlazi. Windowsi 8 Developer Preview su već pokazali osjetan napredak u odnosu na Windowse 7 kad je zauzeće hardverskih resursa u pitanju, kao i mnoga poboljšanja u radu s mobilnim mrežama. Osim ubrzanja, znatno je izmijenjeno i sučelje nekih aplikacija poput Windows Explorera koji koristi Ribbon izbornike te Task Manager koji nudi više preciznijih informacija o pokrenutim procesima.

ukoliko netko bude htio isprobati (ja svakako hoću), na ovom linku

http://www.addictivetips.com/windows-ti ... irtualbox/

imate upute kako instalirati Windows 8 u VritualBoxu (treba samo pouključivati neke stvari u pripremljenoj virtualnoj mašini) - nema potrebe da zbog bete rušite sustav; naravno, imajte na umu da virtualne mašine imaju ograničene grafičke mogućnosti pa nemojte isprobavati novije igre,

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby miha » 25.02.2012., 12:25

Ja ću pogledati video isječak. :)
miha
Heroj ulice

Postby Zel Uneec » 27.02.2012., 09:00

Bug wrote:Prema saznanjima The Vergea, Microsoft planira prestati koristiti imena Live ID i Zune. Umjesto toga, s ciljem konsolidacije usluga, kompanija će koristiti nova imena za svoje usluge.

Windows Live aplikacije na novom OS-u će biti dio grupe aplikacija Windows Communication. Dugogodišnji Live ID mijenjat će Microsoft Account, a također izbacuje se ime Zune iz aplikacija Windows Store, Music i Videos. Microsoftova pretplatna glazbena usluga trebala bi zadržati ime Zune Pass. Aplikacije za zabavu na Windowsima 8 trebale bi biti grupirane pod imenom Xbox Live for Windows.

Između ostalog, Windows Live Contacts postaje People, Windows Live Photo Gallery postaje Photos, Windows Live Mail postaje Mail, a Windows Live Calendar postaje jednostavno Calendar. Većina promjena dostupna će biti na Consumer Preview verziji Windowsa 8 koja će biti lansirana kroz par dana.

joj, te stalne promijene imena ljudima samo prave zbrku; kao da nije dosta zbrke s promjenama sučelja sa svakim novim dozama, pa s ribbonima, pa da dalje ne nabrajam... koliko zbrke samo još (uvijek) ima s Windows Live Messengerom iliti u narodu zvanom "MSN", koji se zapravo nikada nije ni zvao MSN nego MSN Messenger, jer MSN je zapravo Microsoftov servis (ili niz usluga), ali su ga ljudi usvojili kao MSN i onda i dan danas svašta instaliravaju umjesto WLM-a pa se čude šta je to i kako im ne radi :bonk

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby Zel Uneec » 11.05.2012., 06:51

Bug wrote:Ako je vjerovati službenom Microsoftovom blogu, novi Windowsi bit će daleko uspješniji u automatskom, i što je još važnije, za korisnika praktički neprimjetnom baratanju s greškama na disku koje će se rješavati on-line i u pozadini, bez potrebe da prekida ono što trenutno radimo, osim u krajnjem slučaju opće diskovne havarije.

Prema Microsoftu, promjene su napravljene i na razini datotečnog sustava i na razini chkdsk utilityja. Prema shemi funkcioniranja NTFS-a u Osmici, najvažnija novost je samoispravak, odnosno „self-healing“ kako to zove Microsoft. Naime, povećan je broj stvari koje NTFS može sam ispraviti tijekom rada, bez potrebe za prekidanjem i pokretanjem chkldsk utilityja. Novost je i SVS – (spot verification service) kojeg pokreće driver datotečnog sistema i koji potvrđuje da se uistinu radi o korupciji podataka na disku prije nego se krene dalje s „liječenjem“ problema. Ovaj novi servis radi u pozadini i ni na koji način ne usporava normalni rad s računalom, a uključuje se tek kada ga driver datotečnog sustava pozove da bi potvrdio korupciju podataka.

Po potrebi, međutim, disk se može isključiti iz sustava, staviti u off-line način rada, a Microsoft zove ovu operaciju Spotifix, a navodno traje svega nekoliko sekundi na običnom računalu, a na serverima s diskovnim poljima i dijeljenim diskovima nema čak ni te neugodnosti. S novim sustavom popravaka diska vrijeme pokretanja chkdsk-a je proporcionalno broju kvarova na disku. Dakle, ne provjerava se čitav disk samo zbog jednog pokvarenog sektora, odnosno sve datoteke na njemu, kao što je sada slučaj.

Također, sada je „zdravlje“ diska na sustavu podijeljeno u četiri statusa. Prvi je "Online and healthy", slijedi "Online spot verification needed" gdje se traži od SVS-a da potvrdi korupciju podataka na disku; treći je "Online scan needed" kada je SVS potvrdio probleme s podacima i četvrti je „Spot fix needed“ koji, koliko se može shvatiti iz bloga, zahtijeva restart računala da bi se riješili svi problemi na disku ranije uočeni. Navodno restart i pokretanje chkdska-a dodaje samo nekoliko sekundi vremenu podizanja sustava, a kod serverskih sustava restart uopće nije potreban.

jedna zanimljiva i dobrodošla novost, ako bude funkcioniralo kako treba

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby Zel Uneec » 25.05.2012., 08:28

evo još nečeg zanimljivog vezanog uz sljedeće Windowse: potencijalni problemi s prebrzim podizanjem Windowsa! hahaha, da, dobro ste pročitalo, nisam krivo napisao... ljudi se toliko trude da se Windoze što brže podižu, a nisu ni razmišljali da to isto može biti problem :)

Bug wrote:Iako smo se svi veselili vijestima o brzom dizanju Windowsa 8 i oduševljeno isprobavali koliko je to točno na pre-release verzijama, pojavio se novi problem, prethodno nečuven na Windowsima – prebrzo dizanje. Naime, u idealnom slučaju (brzi UEFI, SSD, svježa instalacija Windowsa 8) dizanje čitavog sustava traje manje od 8 sekundi, od toga na POST otpada manje od dvije sekunde. Čini se izvrsno, sve dok se ne ukaže potreba za odlazak u BIOS ili u boot izbornik Windowsa. Jednostavno nema dovoljno vremena za pritisnuti Del/F2/F8 ili koju drugu kombinaciju s tipkovnice jer je prozor za očitavanje korisničkih komandi sveden na manje od sekunde – uglavnom na stotinke ili desetinke sekunde.

Iako su UEFI sustavi s brzim dizanjem još uvijek rijetki (osim ako nemate najnoviju i najskuplju matičnu ploču), a oni sporiji su bitno rašireniji, uskoro će se i ovi prvi raširiti među korisnicima. Također, kako će se Windowsi 8 izvoditi i na uređajima bez tipkovnice (tableti), ostaje pitanje kako se dočepati boot izbornika u Windowsima 8.

Rješenje je prema Microsoftovom blogu u promjeni načina kako se dolazi do njega. Jedno od rješenja je da se još iz Windowsa 8, prije resetiranja računala, odabere ponovo dizanje u boot izborniku i to na tri načina: preko Settings appleta koji ima dugme za dizanje u boot izborniku; držanjem shifta prilikom reboota iz kod običnog gašenja računala i preko komandnolinijskog parametra prilikom pokretanja shutdown.exe programa.

Također bi Windowsi 8 trebali biti i vrlo pametni sami od sebe i shvatiti kada je gašenje sustava prošlo problematično i s nedovršenim poslovima, pa bi se kod idućega paljenja računala trebao automatski podignuti boot izbornik.

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby Zel Uneec » 29.06.2012., 10:01

Bug wrote:Šest Microsoftovih čelnika jučer je u Amsterdamu upriličilo događanje nazvano Exploring Windows 8 tijekom kojeg je okupljenima detaljno predstavljena nadolazeća, "osma" verzija ovog operacijskog sustava. Ovaj dubinski uvid u nove Windowse održan je, zapravo, za vrijeme TechEda, najveće Microsoftove europske konferencije, gdje su Windowsi 8 također, očekivano, bili središnja "zvijezda" susreta, na koju redmondski gigant, očigledno, u narednim mjesecima polaže sve svoje karte…

Događanje Exploring Windows 8 fokusiralo se na nativne aplikacije ovog OS-a, načine na koji kod utječe na hardver te na to kako će Windowsi 8 utjecati na poslovanje.
Aplikacije je demonstrirao Ted Dworkin iz Microsoftovog Windows Store tima, pokazujući kako je, zapravo, postala jednostavna njihova nabavka upravo kroz integrirani Store, čime je stvorena win-win-win situacija za korisnike, Microsoft i developere. Mogli smo tako vidjeti kako radi novi Mail, Calendar, zatim aplikacije jednostavno nazvane News, Xbox Games, Finance, Music, Video te, konačno, Skydrive i Photos, koje su djelovale najinteresantnije.

Skydrive je toliko vješto integriran u novo korisničko sučelje Windowsa 8 da je korisnicima praktički nevidljivo kako se datoteke kojima kroz taj servis barataju nalaze u oblaku te predstavlja jedinstveni i jednoličan repozitorij dostupan kroz računala, tablete i smartfone.

Photos je također integriran kako sa samom jezgrom sustava, tako i sa korisnikovim privatnim "oblakom", a manipulacije koje omogućuje da se rade nad fotografijama višestruko su brojnije i osjetno naprednije od svega što smo imali prilike vidjeti u sličnim alatima kod prijašnjih verzija Windowsa.
Što se tiče razvoja aplikacija, najinteresantnije je bilo predavanje Iana LeGrowa, koji i sam dolazi iz Windows 8 Developer Platform tima, a koji je developersku stranu novih Windowsa približio ne-developerskoj publici, tumačeći koliko je - novim alatima - praktično napraviti aplikacije za "osme" Windowse ne trošeći previše energije na repetitivno programiranje u slučaju da želimo stvoriti softver koji će raditi na svim platformama.

Kako se dizajniraju nove "metroizirane" aplikacije? Kako developeri testiraju aplikacije na nizu raznih uređaja? Kako ih šalju na Store, kako dobivaju odobrenje za prodaju i kako ih distribuiraju što većem broju potencijalnih kupaca? Kako postojeće znanje prilagoditi novoj generaciji Windowsa? Odgovor na sva pitanja je jednak - daleko lakše nego do sada. Uz LeGrowa, doimalo se kao da svatko može uz svega dan-dva pripreme i učenja napraviti aplikaciju za osmu generaciju Windowsa, bez da im developersko iskustvo.
O "unutrašnjosti" Windowsa 8 također je bilo posebno zanimljivo doznati pokoji novi detalj, a za to se pobrinuo detaljni i iscrpni predavač Bill Karagounis iz Microsoftovog Windows 8 Fundamentals tima. Novi Windowsi se, demonstrirao je, podižu 40% brže od Windowsa 7 na istom hardveru, a memorijske resurse iskorištavaju na 10 do 20% efikasniji način.
Demo je pokazao kako Windowsi 7 koriste 389 MB sistemske memorije, a Windowsi 8 samo 330 MB. Valja pritom imati na umu da je riječ o operacijskom sustavu koji dolazi s daleko više funkcionalnosti, uključivši u to i integrirani sigurnosti softver.

Karagounis je pokazao i kako stariji Asusov ultrabook s drugom generacijom Intelovog procesora može biti spreman za rad za samo 8 sekunda, no naglasio je kako su Windowsi 8 zamišljeni da budu "uvijek uključeni i uvijek spojeni na Internet". Windowse 8 se - kaže - "ne boota i ne gasi", jer se radi o operacijskom sustavu koji je zamišljen tako da je stalno pokrenut, samo ga se povremeno budi ili uspavljuje, kao na smartfonima.
Pokazao je, koristeći Samsungov tablet s Windowsima 8, kako u "connected standby" modu - dakle dok ga se ne koristi, ali je spojen na Internet - gotovo uopće ne troši energiju. Poslao je tada jednu IM poruku na tablet te je grafikon potrošnje energije na trenutak poskočio. Table se oglasio zvučnim signalom te je odmah potom potrošnja energije pala na minimum. Na isti način funkcioniraju svi uređaji s Windowsima 8, pa i prijenosna računala.

Vidjeli smo još puno toga što pružaju nadolazeći Windowsi i od preostalih predavača, sve redom doajena TechEda, a o brojnim "featureima" koji su se spominjali možete pročitati i u Bugu koji dolazi u subotu na kioske u kojem donosimo recenziju Windows 8 Release Previewa, na kojem se temeljilo i ovo zanimljivo događanje u desetak stupnjeva hladnijem ugodnijem (te milijardu stupnjeva zabavnijem) Amsterdamu.

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby Zel Uneec » 13.07.2012., 11:22

evo još jedne zanimljive stvari o Windowsima 8, koja je bila i najavljena:

Bug wrote:Microsoft je na vlastitoj Worldwide Partner konferenciji u Torontu demonstrirao ranije najavljenu mogućnost Windowsa 8. Funkcionalnost se zove Windows To Go, a omogućava korištenje OS-a s USB memorije.

Kako bi se iskoristila ova mogućnost, potrebno je na računalu s Windowsima 8 Pro migrirati instalaciju na USB memoriju (minimalnog kapaciteta 32 GB). Pri postupku se također odabiru aplikacije koje korisnici žele koristiti, a OS se izravno s USB memorije može koristiti na bilo kojem računalu koje podržava Windowse 8, bez potrebe za ikakvim modifikacijama na računalu. Windows To Go podržava rad preko memorija sa sučeljima USB 2.0 ili USB 3.0, te BIOS ili noviji UEFI.

Ukoliko se pokaže potreba, Windowsi će automatski preuzeti drivere za računalo na kojem se koriste s USB-a. Također, u slučaju isključivanja USB memorije iz računala, OS će se pauzirati na pola minute – ukoliko korisnik ponovno umetne USB memoriju, moći će nastaviti rad. U suprotnom, radna memorija na računalu se briše, te se ne ostavlja nikakav trag korištenja.

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Return to Svijet računala