Koje pivo pijete??

Rasprave o svemu, što god vam padne napamet

Moderator: Zel Uneec

Koje pivo pijete?

Ožujsko
10
36%
Karlovačko
10
36%
Osječko
3
11%
Pan
5
18%

Total votes : 28

Postby Hitman » 23.08.2011., 14:37

Pšenični PAN je previše parfemiziran i to mi je jako odbojno!
Kod ŽUJE se toliko ne osjeti parfem..
Image
Hitman
the King

Postby miha » 24.08.2011., 13:52

Probao sam Osječko Biker i više je ko neki gusti sok, a ne pivo.
Mislim, nije mi smetalo, al' to nije pivo. :)
miha
Heroj ulice

Postby Zel Uneec » 26.08.2011., 06:51

ma ne samo što nije pivo, nego je katastrofa za osjetila i želudac... :bonk
Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Uzet ću čašu spasenja i zazvat ću ime Gospodnje.

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby miha » 31.08.2011., 12:41

Ne znam. Meni nije skroz zasmetalo, ali mi vuče na sok.
miha
Heroj ulice

Re: Koje pivo pijete??

Postby Zel Uneec » 12.03.2012., 07:32

jeste probali rođendansko Ožujsko? ja jesam :D i jako je fino... :zhuya
Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Uzet ću čašu spasenja i zazvat ću ime Gospodnje.

(Ps 116, 12-13)
Zel Uneec
Linux Jedi

Postby Magister » 12.03.2012., 17:41

Probao sam , ali samo jedno pa ne mogu jos pravilno procijeniti, ali svidja mi se boja, a probati cu jos koje valjda.
Imamo dovoljno vremena da mrzimo, ali nemamo dovoljno da volimo jedni druge...
Magister
Dark templar

Postby Peter Griffin » 19.03.2012., 19:40

probala, isto sam jedno. mirise na jos...
"Ovog posljednjeg dana moram te voljeti. ... Možda je točno da smo mi samo trun među željeznim čeljustima života i smrti. Ipak, ja više volim pratiti vrijeme na svom vlastitom satu. Zato letim, i pored svega. Letim s tobom."
Peter Griffin
Kanter

Postby Magister » 20.03.2012., 00:49

Donio sam iz Bugarske neka njihova piva, koja su recimo prilicno jeftina (plastika od 2.5 litre 10 kn). Okus cak i nije los, iako malo fali ekstrakta i malo je fvise gazirano, ali prlicno pitko. Zove se Šumensko, na bugarskom, a sto bi to trebalo znaciti, ne znam, mozda šumsko.
Magister
Dark templar

Postby Peter Griffin » 23.03.2012., 19:13

bohze si trebao donijeti. i prodavati zenama s malim grudima.
"Ovog posljednjeg dana moram te voljeti. ... Možda je točno da smo mi samo trun među željeznim čeljustima života i smrti. Ipak, ja više volim pratiti vrijeme na svom vlastitom satu. Zato letim, i pored svega. Letim s tobom."
Peter Griffin
Kanter

Postby hyperion » 03.04.2012., 19:13

Ja sam također probao rođendansko ožujsko i onako je poprilično zanimljivo i finog okusa. Nisam ga stigao nešto bolje izdegustirati jer mi je uletila ponuda od malog osječkog piva, pa tako da njega pijem uglavnom zadnjih mjesec dana. Nakon par godina probao sam i Tomislava i malo me iznenadila jačina od 7.3 volti, ali okus je solidan. Bugarska piva sam isprobao osim još jednog koje je u boci od 2,5l i nisu me baš nešto previše oduševila no sva piva su u plastici uglavnom lošeg okusa, tako da to baš nije pravi test, no ne sviđa mi se što imaju malo alkohola oko 4,2%.
hyperion
Heroj ulice

Postby hyperion » 19.04.2012., 21:02

Probao sam ožujsko amber koje je ožujsko izbacilo za 120 godina postojanja. Finije mi je od ostalih piva koja se uglavnom piju, ali ne mogu reći da je nešto fenomenalno. No u svakom slučaju lijepo da se s vremena na vrijeme pojavi nešto novo
hyperion
Heroj ulice

Postby Magister » 20.04.2012., 11:15

Ja sam u zadnje vrijeme na crnom velebitskom, kad sjedimo u parku na klupici, jer je trgovinica pokraj jedno od rijetkih mjesta gdje ga ima u Splitu, a kad se nadjem u kaficu prebacujem se na Zlatni pan, a ko ne to onda ozujsko, iako ne bi ni to jer osim velebitskog sva ova nasa piva su mi nekako razvodnjena i cudnog okusa. Ovdje nazalost nema nigdje crnog osjeckog.
Magister
Dark templar

Postby Magister » 03.05.2012., 13:02

Nevjerojatna otkrića o pivu!

Tportal, medijski pokrovitelj prve izložbe o kulturi konzumiranja piva u Hrvatskoj 'Idemo na pivo!', koja se održava od 11. svibnja do 15. srpnja u Etnografskom muzeju u Zagrebu, svakog tjedna donosi zanimljivosti o pivu u suradnji s organizatorima izložbe, Etnografskim muzejom i Karlovačkom pivovarom

Priča o pivu počela je još u pretpovijesno doba, a desetak tisuća godina kasnije u svijetu seproizvodi više od 40.000 različitih vrsta piva. No, i dalje su dovoljna samo četiri prirodna sastojka: voda, ječmena slad, hmelj i kvasac.
Znanstvenici vjeruju da je prvo pivo nastalo igrom slučajnosti još prije desetak tisuća godina, kada je jednom od pretpovijesnih ljudi komad kruha slučajno ostao u vodi i fermentirao. 'Iako je pivo prastari napitak jer su i najstarije civilizacije kuhale alkoholno piće spravljeno od žitarica, pivske vrste kakve danas poznajemo nastale su u Europi tijekom protekla dva stoljeća, nakon što je proizvodnja piva iz obrtne prerasla u industrijsku, te su se odatle proširile po cijelom svijetu', tvrdi poznavatelj i veliki ljubitelj piva Mladen Klemenčić.

Mnogi ljubitelji piva željeli su napraviti korak dalje i, umjesto da pivo kupe u trgovini ili popiju u kafiću, odlučili su ga pokušati pripraviti kod kuće. No, iako se možda na prvi pogled činilo tako, uskoro su otkrili da proizvesti pivo i nije baš lako. Naime, proizvodnja piva je iznimno složen i dugotrajan proces.

'Proizvodnja piva počinje mljevenjem i ukomljavanjem ječmenog slada, čime nastaje ekstrakt koji služi kao hranjiva podloga za vrenje pomoću kvasca. Vodeni ekstrakt ječmenog slada zove se sladovina, koja se dalje koristi u proizvodnji piva. Nakon toga slijedi kuhanje, hmeljenje, hlađenje i filtriranje sladovine. Zatim slijedi fermentacija, koja je posljedica metabolizma kvasca', objašnjava Zvonimir Nemet, direktor Sektora lanaca opskrbe Karlovačke pivovare.

No, samim vrenjem, procesu proizvodnje piva nije kraj. 'Nakon fermentacije slijedi odležavanje i filtriranje piva. Tek ga onda možemo puniti u boce, etiketirati i distribuirati našim vjernim potrošačima', zaključuje Nemet.
Magister
Dark templar

Previous

Return to Rasprave globalnih razmjera